Lezzetlerimiz
Kapat
Amasya Helkıs Konağı
Şehrin içerisinde keşif edilmeyi bekleyen tarihi Helkıs mahallesinde kurulmuş, Osmanlı mimarisine sahip konağımız 2015 yılının son çeyreğinde turizm faaliyetlerine başlamıştır. Yöresel yemeklerle kültürümüzü yaşatmak ve tasarımıyla tarihte bir gezinti yapmanızı sağlamak amacıyla hizmet vermekteyiz.
Amasya'ya yolu düşenler bilirler ki : Zamanın da durup dinlendiği yerler vardır.
Tarihi Helkıs Mahallesi
Amasya Kalesi ile aynı sahilde ve kalenin batısında yer alan, ancak surların dışında kalan mahalle, Helkıs mahallesidir. Mahalleye açılan kapıya, "Helkıs Kapısı" ismi verilmiştir. (Sergis olarak da telaffuz edilir. Bizans döneminden kalma bir isimdir.) Bu bölgenin kentin diğer bölümleri ile bağlantısınıda "Helkıs Köprüsü" sağlar. İsminden de anlaşılacağı gibi; köprünün yapım yılı, Roma dönemine kadar uzanır. Nehir yatağının en dar noktasında, yapılan bu köprünün tamiri ile ilgili en eski kaynaklar 1921 tariihlidir.
Helkıs Mahallesi iki bölümdür. Kale ile Saat Kulesi arasındaki bölüm, "Sade Helkıs" adı ile anılmıştır. Saat Kulesinin kuzeyindeki bölüm "Bağ Helkıs" olarak bilinir. Burada yer alan demir yolu ve şehir içi karayolu 20. yüzyılda yapılmıştır. Bağ Helkıs yüzyıl öncesine kadar, bahçelerle kaplı olarak yaşamıştır. Amasya Valisi Ziya Paşa Bağ Helkıs'da bir hükümet konağı, hapishane ve saat kulesi yaptırmıştır. Daha sonraki yıllarda yanan bu konağın yerine, bugünkü hükümet konağı yapılmıştır.